איטום מרתף – מדריך מפורט שלב אחר שלב

איטום איכותי ומקצועי!במחיר נוח ומשתלם!

איטום מרתף

איטום מרתףאם יש לכם מרתף בבית או שאתם בונים זה עתה מרתף – כדאי שתדעו שאחד הדברים החשובים ביותר הוא איטום. המיקום הנמוך של המרתף הופך אותו רגיש להצטברות של מים. באופן טבעי מים מחלחלים את מקומות נמוכים, האיטום מקצועי יחסוך לכם תיקון של נזקי רטיבות וימנע חדירת גז ראדון אל המרתף. המדריך הזה נועד ללמד אתכם את כל מה שצריך לדעת לקראת איטום מרתף מקצועי. אנו נסביר כאן באלו חומרים כדאי להשתמש, כמה עולה איטום מרתף ומה עושים במקרה של איטום לקוי. 

מדוע חשוב לשים דגש מיוחד על איטום המרתף?

המיקום של המרתף מתחת לאדמה הופך אותו לחדר הרגיש ביותר בבית לחלחול של מים. אם לא נקפיד לאטום היטב את הקירות והרצפה במרתף, מים יחלחלו פנימה ויגרמו לנזקים. אם אתם מבחינים בסימני רטיבות או ריח של עובש אצלכם במרתף – מהרו להזמין קבלן איטום שמתמחה במרתפים ובקשו ממנו לבחון את מעטפת האיטום. אח איטום המרתף נהוג לבצע במהלך שלב הבנייה כאשר חומרי איטום מכסים גם את הרצפה וגם את הקירות. 

איך אוטמים את רצפת המרתף?

איטום רצפה ראשוני בעבור מרתפים מתבצע בשלב הבנייה לאחר יציקת שכבת הבטון הראשונה. חומר האיטום הנבחר הוא יריעות ביטומניות כאשר מניחים אותן על בסיס הבטון ולאחר מכן גם מרתכים אותן. יריעות ביטומניות ידועות כפתרון איטום מהטובים ביותר עם עמידות ל-10 שנים לפחות. 

כיצד כדאי לאטום את קירות המרתף?

על מנת להשיג את התוצאות הטובות ביותר באיטום קירות של מרתף נבחר בהתזת חומרי איטום. יריעות ביטומניות פחות מתאימות לאיטום קירות היות ולא ניתן להדביק אותן בצורה שתכסה את כל שטח הקיר במלואו. ניסיונות לאטום קירות מרתף עם יריעות ביטומניות הסתיימו עם כיסי אוויר שפגעו באיטום. את האיטום נתחיל בניקוי יסודי של הקירות, הסרת חלקים בולטים עשויים אבן או ברזל ואיטום של כל הסדקים. רק כאשר הקיר מוכן מתיזים עליו את חומר האיטום. 

איזה חומר איטום מתאים לקירות של מרתף?

האיטום אפשר לבצע באמצעות חומר דו רכיבי או חומר חד רכיבי. חומר דו רכיבי מורכב מ-2 חומרים שמתנפחים בכל מגע עם אוויר ויוצרים כך שכבת הגנה על גבי קירות המרתף. חומר איטום חד רכיבי הוא משחה שמתיזים על הקירות של המרתף. את העובי של שכבת חומר האיטום תקבעו על פי המלצה של יועץ איטום. אם אתם מתגוררים באזור גשום ההמלצה תהיה על שכבה עבה של חומר איטום. לאחר ייבוש מלא של חומר האיטום בקירות יש להניח שכבת הגנה עשויה יריעת HDPE או לוחות של קלקר. 

מה צריך לעשות בשביל לאטום מרתף מפני כניסת גז ראדון?

בעבור אלו שאינם יודעים מהו גז ראדון נסביר שזהו גז נטול ריח שעלול לגרום להתפתחות של מחלות בדרכי הנשימה. האזורים ירושלים, כרמיאל ומעלה אדומים ידועים כרגישים להתפתחות של גז ראדון ויש לבצע בהם איטום מוקפד יותר. חשוב להדגיש שאיטום אכן מצמצם את הסיכון לחדירת גז ראדון אך לא ניתן להבטיח שלא תהיה כל חדירת גז. איטום מרתף מפני גז ראדון מתבצע בשלב הבנייה, טרם הנחת היריעה הביטומנית נניח מתחת יריעה צמנטית או מזרנים שמיועדים לאיטום גז ראדון. נשלים את מלאכת האיטום בצביעת הקירות בצבע עם אפקט נוגד גז ראדון. חשוב להתייעץ עם מהנדס בניין לגבי צורך באיטום נגד גז ראדון. 

איך אפשר לוודא שאין גז ראדון במרתף?

הקבלן אחראי לתאם בדיקת גז ראדון בסיום בניית המרתף. על בודק גז ראדון להגיע אל הבית ולקבוע שהמרתף אכן מתאים למגורים. במידה ולמרות כל מאמצי האיטום תהיה נוכחות של גז ראדון במרתף תתבקשו להתקין מפוחים לאוורור. בדיקת גז ראדון הכרחית לקבלת טופס 4

איך מתקנים ליקויים באיטום המרתף?

בשל המבנה של המרתף לא נוכל לחפור אל שכבת האיטום ולחדש אותה בכל פעם בה מופיעים סימני רטיבות. איטום של קירות המרתף מבפנים הוא איטום שלילי ומבצעים אותו בהזרקה של חומר איטום קריסטלי או פוליאוריטני. יש לציין שאיטום שלילי נחשב פחות עמיד בהשוואה לאיטום יסודי שכולל חפירה אל שכבת חומר האיטום שהותקנה במעמד הבנייה. קבלני האיטום מקפידים להבהיר לפני תחילת העבודה שהאיטום השלילי אינו עמיד לאורך זמן. 

איך מתמחרים איטום של מרתף ביתי?

תמחור איטום נקבע על פי 3 קריטריונים עיקריים :
גודל המרתף, סוג חומר האיטום, מורכבות העבודה.
ככל ששטח המרתף יותר גדול כך העבודה צפויה להיות ממושכת ויהיה צורך בכמות גדולה של חומרי איטום. האיכות של חומרי האיטום משפיעה גם כן על המחיר. אם תבחרו בחומרים האיכותיים והעמידים ביותר – המחיר יהיה בהתאם. אם בחרתם בחומרים זולים משיקולי תקציב חשוב לוודא מול הקבלן שהחומרים עומדים בתו התקן הישראלי. המורכבות של העבודה משפיעה על המחיר במידה ונדרש ציוד מיוחד או שיש צורך בתוספת של כוח אדם.

שתפו פוסט זה
אז מה היה לנו בכתבה:
מרכז האיטום הישראלי
מרכז האיטום הישראלי

מרכז האיטום הישראלי מציע כמובן עוד שורה של שירותי איטום לרבות איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות ובאמצעות פתרונות אלטרנטיביים בהתאמה לכל לקוח, איטום קרקע וקווי חיבור של מבנה-קרקע, איטום מרתפים טרום ופוסט בנייה ועוד. לכל צרכי האיטום שלכם תוכלו לקבל את המענה המקצועי, האמין והעמיד ביותר במרכז האיטום הישראלי, שפועל על פי התקנים המחמירים ביותר בתחום ומביא אליכם את הפתרונות המתקדמים ביותר בשוק והמותאמים ביותר לאתגרי האיטום הייחודיים לכם.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!