צמג

איטום איכותי ומקצועי!במחיר נוח ומשתלם!

צמג או בשמו הארוך יותר צינור מי גשם הינה למעשה דרך נוספת לומר מרזב. למרזב תפקיד חשוב מאוד בניקוז המים בכל פרויקט בנייה שהוא שכן לא תראו בניין או בית פרטי חדש ללא מרזב, בין אם מרזב פנימי שנמצא בתוך קירות הבית או הבניין או מרזב חיצוני שתלוי על גבי הקירות החיצוניים.

התפקיד של המרזב חשוב מאין כמוהו, אנו משקיעים רבות בנושא האיטום של הבית שלנו ושמים דגש מיוחד על הגג של הבית או הבניין שסופגים כמויות גדולות של מי גשמים בכל שנה ועל מנת להשלים את נושא האיטום אנו חייבים לתת דגש לנושא של ניקוז המים מהגג. במידה ולא ננקז את אותם מי גשמים באמצעות צמג, אנו חשופים לתופעה של הצטברות מי גשמים על גג הבניין.

בעיות איטום בצמג

אותה הצטברות לא בריאה לאיטום של הגג ויכולה לחלחל דרכו מבעד לאיטום ולראות לרטיבויות או נזילות מהגג. נזילות כאלו יכולים לחלחל דרך הקירות ולגרום ולרטיבויות והיחלשות החומר של כל הקירות החיצוניים ומעטפת הבית שלנו. על מנת למנוע את המצב הזה כל שעלינו לדאוג הוא לכך שלא יצטברו מים כלל וכלל על הגג ולדאוג לנקז את כל מי הגשמים שנאספים שם דרך צמג, או בשמו הנפוץ יותר מרזב, אל מקום מוגדר מראש מחוץ לשטח הבית שלנו.

סוגי צמגים

אז כפי שכבר ציינו ישנן שתי שיטות מרכזיות להתקנת צינור מי גשם או צמג, כאשר האחת היא צמג פנימי והשנייה היא צמג חיצוני. היתרון המרכזי של התקנת מרזב פנימי לניקוז מי הגשם הוא האסתטיות של הדבר שכן המרזב סמוי ולא רואים אותו, דבר שמשדרג את הניראות של הבית שלנו. למרזב פנימי יש חסרון אחד מרכזי שכן במידה ויש דליפה באחד מחלקי המרזב הוא יכול לפתח לנו רטיבות בקירות באיזור הדליפה, דבר שיהיה יקר יותר לתקן כמו כן קשה יותר היות ויש להשתמש באמצעים מיוחדים על מנת לאתר את מקור הדליפה המדויק של המרזב.

במידה והחלטתם להתקין מרזב פנימי בבביתכם דאגו לפתחי תחזוקה למרזב על מנת להקל על הליך התיקון בעת הצורך. במקרים רבים מרזב פנימי שהתקלקל יוחלף בהתקנה של מרזב חיצוני לאור עלויות תיקון גבוהות יותר. במידה ובחרנו להתקין מרזב חיצוני בבית שלנו הדבר יהיה פשוט יותר כאשר גם הליך ההתקנה הוא יחסית פשוט וגם במידה ויש דליפה מאחד האיזורים של המרזב היא תהיה דליפה חיצונית לבית והאיטום של הקירות החיצוניים ימנע ממנה להתפשט לקירות הבית.

היתרון המרכזי של התקנת צמג חיצוני כפי שבטח כבר הבנתם הוא תחזוקה פשוטה יותר ונוחה לתפעול. בהתקנת מרזב אנו נראה שימוש בחומרים שונים החל מאלומיניום, פי וי סי, פח מגולוון, נחושת ועוד. המחירים של המרזב משתנים כמובן לפי החומר שאיתו נעבוד שכן פי וי סי נחשב יחסית לאמין מאוד ומרזב שעשוי ממנו יחזיק זמן רב בעלות נמוכה יחסית אך הוא אינו מצטיין במראה אטרקטיבי מידי. לעומת זאת שימוש במרזב עשוי נחושת יקנה לכם אסתטיקה יפה יותר למרזב אך המחיר שלו יהיה יקר משמעותית.

טיפים להתקנת צמג

שני דברים חשובים מאוד שיש לשים עליהם דגש בהתקנת הצמג הם קודם כל הניקוז. אנו חייבים לוודא כי המים אותם אנו מנקזים הולכים למקום ייעודי ומתאים כמו בור חלחול ייעודי או צנרת ביוב ולא יוצרים מאגר מים עומדים בסמוך לבית שלנו. בנוסף עלינו לדאוג כי הפתח העליון של המרזב לא יהיה חסום לעולם ולשם כך חשוב מאוד להתקין רשם עלים על מנת למנוע סתימות בצמג..

המרפסת והגג אלו מרחבים חיצוניים שמהווים חלק בלתי נפרד מהבית. המרחבים הללו חשופים למפגעים שונים ועלינו להגן עליהם ככל האפשר. בישראל, אין הרבה ימים גשומים בשנה, אך כשהמים יורדים המבנה צריך להמשיך לתפקד באופן תקין ורגיל. צמג או באריכות, צינור מי גשמים, נועד לאסוף את המים ולפנות אותם בצינור באופן תקין.

חשיבותו של התכנון המוקדם

תכנון מוקדם של המבנה יוביל לחיים תקינים בבית. נקודת ההנחה צריכה להיות שבכל מקום בארץ יורדים גשמים ולכן כל מבנה חייב להיות בעל מערכת פינוי יעילה. הצטברות של מי הגשמים יכולה להוביל להצפה של המרפסת וחדירת המים פנימה. במקרה של גג המבנה (בניין או בית פרטי), הצטברות המים והישארותם על הגג עלולה להוביל לחלחול ופגיעה במבנה.

תכנון מקדים יכלול את כל המרכיבים ובהם גם את הפינוי של המים. פרט זה נשמע אולי שולי, אך הוא משמעותי וקריטי בימי החורף. תפקידו של המהנדס הוא לוודא שהמבנה תקין ולבדוק כי המים יוכלו לעבור את המקום המיועד בקלות. בתכנון כדאי להתייחס בנוסף לפינוי מי הגשמים גם לפינוי מים מהמזגנים וממכונת הכביסה בצורה מסודרת ותקינה.

ההבדלים שחלו בתכנון עם השנים

עם השנים אפשר לראות שינויים טכנולוגיים רבים ופתרונות שנכנסים גם לעולם הבניה. אם בעבר היה אפשר להסתמך על העברת המים בצינורות פשוטים, היום יש להתקין מראש צמג כך שינקז את מי הגשמים. יש לדאוג לבצע את ההתקנה על הגג ובמרפסת ולוודא כי המים יגיעו לקרקע ומשם אל המקום המיועד לכך (כלומר שלא יצרו הצפה בחצר).

בבתים פרטיים ניתן לשלוט בפינוי של המים אך בבתים משותפים יש לבקש מהוועד להתקין מרזב פח חיצוני ולדאוג שמי המרפסות יפונו כולם למקום מסודר. פרט זה נשמע קטן ולא משמעותי, אך יש לו השפעה משמעותית על איכות החיים ועל שמירת הבניין לאורך השנים. בבנייה המודרנית ניתן להתקין את הצינורות גם בתוך הקירות כך שאין כל מפגע אסתטי ובתכנון נכון תהיה גם גישה קלה ופשוטה לצנרת.

בחירת צנרת מתאימה עבור צמג

בתכנון והתקנת הצינורות יש לבחור את החומר המתאים ביותר. בכל מה שנוגע לאינסטלציה ישנם שלל חומרים. חלקם יקרים יותר מאחרים, אך במקרה של צמג לא כדאי להתפשר על איכות החומר. כיוון שהצינורות יכולים להעביר כמות גדולה של מים בזמן קצר ובזמנים אחרים להיות יבשים לחלוטין (בחודשי האביב, הקיץ ורוב הסתיו), הם חייבים להיות עמידים מול כל האתגרים.

לעתים בחירת הצנרת תהיה של בעל המקצוע, אך את התשלום יהיה עליך לשלם ולכן זכותך לדרוש את הטוב ביותר. אם ישנה מגבלת תקציב וברצונך לחסוך בעלויות, עליך לשקול לעשות זאת בשאר המערכת ובמקרה של צינור מי הגשמים לנסות להשקיע יותר כדי שלא להגיע למצב שהצינור נאכל או לא מצליח להחזיק כמות של מים. כיוון שלא מדובר על צינור ארוך במיוחד (בהשוואה לצנרת הביתית) ההשקעה לא תהיה גבוהה.

בעל מקצוע לתכנון והתקנת הצנרת

הגורם המהנדס שיעזור לתכנן את המבנה יצטרך להביא בחשבון את כל האתגרים ולתכנן את מעבר מי הגשמים בצורה היעילה והנכונה ביותר למבנה. לאחר מכן איש האינסטלציה יוציא לפועל את התכנון. בתכנון לא יקבע באיזה צנרת יש להשתמש וכאן עליך לשאול את השאלות הנכונות ולבקש את הטוב ביותר.

כאן, באתר של המרכז לבניה פרטית מחכים לך אנשי המקצוע המומלצים ביותר. אנו ממליצים לך לבחור מתוך רשימת הספקים באתר ולבנות את ביתך בראש שקט.

שתפו פוסט זה
אז מה היה לנו בכתבה:
מרכז האיטום הישראלי
מרכז האיטום הישראלי

מרכז האיטום הישראלי מציע כמובן עוד שורה של שירותי איטום לרבות איטום גגות באמצעות יריעות ביטומניות ובאמצעות פתרונות אלטרנטיביים בהתאמה לכל לקוח, איטום קרקע וקווי חיבור של מבנה-קרקע, איטום מרתפים טרום ופוסט בנייה ועוד. לכל צרכי האיטום שלכם תוכלו לקבל את המענה המקצועי, האמין והעמיד ביותר במרכז האיטום הישראלי, שפועל על פי התקנים המחמירים ביותר בתחום ומביא אליכם את הפתרונות המתקדמים ביותר בשוק והמותאמים ביותר לאתגרי האיטום הייחודיים לכם.

התקשרו עכשיו
מעוניינים שנחזור אליכם? השאירו פרטים!